معرفی سامانه های سازمان امور مالیاتی

سامانه ها ی سازمان امور مالیاتی

1)سامانه ثبت نام الکترونیک

*این سامانه در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستورالعمل اجرای موضوع ماده 169 ق.م.م. و اجرای طرح جامع مالیاتی ایجاد گردیده است. کلیه اشخاص حقیقی، حقوقی و تشکلهای قانونی می­توانند در این سامانه اقدام به پیش ثبت نام و ثبت نام و دریافت شماره اقتصادی نمایند.

*فرآیند ثبت نام الکترونیکی، شامل دو مرحله ی پیش ثبت نام و ثبت نام می باشد. برای شروع، ابتدا باید وارد سامانه ی پیش ثبت نام شده و اطلاعات خود را تکمیل نمایید. پس از تکمیل و تایید اطلاعات توسط فرد و دریافت کد ده رقمی رهیگیری، سازمان امورمالیاتی کشور، اطلاعات ثبتی فرد را راستی­آزمایی می­نماید.

*برای مودیانی که همه اطلاعاتشان از سمت سازمان تایید گردد، جهت انجام مرحله ی دوم ثبت نام، نام کاربری و کلمه عبور صادر گردیده و از طریق پیامکی به شماره همراه تایید شده آنها ارسال می­گردد. در نهایت پس از ورود به سامانه ثبت نام و تکمیل اطلاعات درخواستی و تایید آنها از سمت سازمان، فرد به وضعیت نهایی رسیده و می تواند از خدمات الکترونیک سازمان استفاده نماید.

*نحوه ورود به سامانه

ابتدا وارد سامانه ی عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به آدرسtax.gov.ir شوید. در قسمت سامانه های عملیات الکترونیکی مالیاتی، روی سامانه ثبت نام الکترونیک کلیک نمایید.

نکته1:

در مشارکت ­های مدنی اعم از قهری یا اختیاری، تکمیل فرم پیش ثبت نام توسـط یکی از شرکاء کفایت نموده و ضرورتی به ثبت نام تمام شرکاء به صورت مجزا نمی باشد. بدیهی است اطلاعات سایر شرکاء در فرآیند ثبت نام اخذ خواهد شد.

نکته2:

امکان تغییر دادن مودی اصلی در ثبت نام اشخاص حقیقی وجود ندارد.

نکته3:

واحدهای درون یک شرکت، برای دریافت نام کاربری و کلمه عبور مجزا، باید از ممیز مالیاتی خود تاییدیه­ای دریافت نمایند و درخواست خود را در سربرگ شرکت، همراه با مهر شرکت و امضای مدیر عامل به مرکز فناوری اطلاعات سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند.

نکته4:

برای دریافت نام کاربری و کلمه ی عبور برای شعب، ابتدا باید وارد سامانه ی ثبت نام الکترونیکی شده و در قسمت شعب، اطلاعات شعب خود را وارد نمایید. اطلاعات ثبتی شما، توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعتبارسنجی خواهد شد. برای شعبی که اطلاعاتشان توسط سازمان امور مالیاتی کشور تایید گردد، نام کاربری و کلمه ی عبور صادر خواهد شد. برای دریافت نام کاربری و کلمه ی عبور شعب، دوباره وارد سامانه ی ثبت نام الکترونیکی شوید.در قسمت شعب، در جدول نمایش داده شده، در سطر مورد نظر، روی آیکون نمایش اطلاعات کامل، کلیک نمایید. در صفحه ی باز شده، نام کاربری و کلمه ی عبور شعبه به شما نمایش داده می­شود.

نکته5:

چنانچه فرد هیچ شریکی نداشته باشد ثبت نام وی انفرادی خواهد بود و اگر حداقل یک شریک با درصد بیشتر از صفر داشته باشید ثبت نام مشارکتی می­باشد.امکان تغییر یک ثبت نام از مشارکت به انفرادی و برعکس امکان پذیر نمی باشد.

تذکر: بیش از یک ثبت نام انفرادی در یک مکان امکان پذیر نیست. لذا در این شرایط همه ثبت نام های اضافی باید حذف شده و تنها یک ثبت نام باقی بماند.

نکته6:

مودیانی که بنگاه اقتصادی دارند که هیچ فعالیتی در آن نداشته اند، باید ثبت نام الکترونیکی برای مغازه مورد نظر انجام داده، سپس با مراجعه به حوزه مالیاتی ثبت نام خود را غیر فعال نمایند. در این صورت ثبت فعالیت ها برای آنها اجباری نخواهد بود.

نکته7:

چنانچه صاحبان مشاغل بر اساس مجوز صادره از طرف مراجع ذی­صلاح، بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز داشته باشند، برای تمامی این محل­ها فقط یک ثبت نام صورت خواهد گرفت و بنا بر اعلام مودی یکی از این محل­ها، بعنوان محل اصلی فعالیت مشخص و سایر محل­ها به عنوان شعبه منظور خواهد شد. در صورت عدم انتخاب مودی، تعیین محل اصلی فعالیت به تشخیص سازمان خواهد بود. این موضوع در مورد پزشکان صادق است.

نکته8:

در ثبت­نام اشخاص حقیقی، امکان ویرایش اعضا/شرکا برای تمام فیلدها به جز فیلد کد ملی و فیلدهای هویتی وجود دارد .امکان حذف اعضا/شرکا وجود ندارد و در صورت تغییر اعضا/شرکا می بایست ثبت نام الکترونیکی جدید انجام داد.

تذکر: ثبت فعالیت ها برای مودیان غیر فعال اجباری نمی باشد.

2)سامانه اظهارنامه الکترونیک

در این سامانه اظهارنامه های اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی و اجاره املاک به صورت الکترونیکی و همراه با امضا الکترونیک قرار دارد.

 

3)سامانه پرداخت الکترونیک مالیات

این سیستم جهت صدور شناسه قبص و شناسه پرداخت بصورت آنلاین و پرداخت مالیات آنلاین طراحی شده است.
جهت استفاده از این سیستم، فرد باید در سیستم ثبت نام کد اقتصادی اطلاعات خود را وارد کرده و سپس اطلاعات کاربری خود را کتبی و در قالب نامه دریافت کرده باشد. جهت ورود به سیستم پرداخت الکترونیک مالیات فرد نیاز به داشتن نام کاربری و کلمه عبور دارد.


 

4)سامانه صورت معاملات فصلی الکترونیکی

این سامانه در راستای ارائه خدمات موضوع ماده 169 ق.م.م. ایحاد گردیده است و توسط آن مودیان محترم مالیاتی می توانند نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و همچنین بابت قرارداد ها اقدام نمایند. همچنین از طریق این سامانه می­توانند نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات مودیانی که ارائه شناسه ملی در زمان خرید کالاها و خدمات از ایشان امتناع ورزیده­اند نیز اقدام نمود.

5)سامانه فهرست مالیات حقوق الکترونیکی

این سامانه در راستای تسهیل در پرداخت مالیات حقوق توسط مودیان مالیاتی از طریق رسانه های الکترونیکی و یکسان سازی رویه­های دریافت مالیات و ایجاد بستری مناسب جهت سهولت در پردازش اطلاعات، راه­اندازی گردیده است.

6)سامانه خلاصه پرونده الکترونیکی

این سامانه جهت مشاهده اطلاعات خلاصه پرونده مالیاتی مودیان طراحی شده است. جهت استفاده از این سامانه باید در سامانه ثبت­نام شماره اقتصادی اطلاعات خود را وارد نموده و سپس اطلاعات نام کاربری و کلمه عبور را دریافت نموده باشید.

7)سامانه ثبت مشخصات صندوق فروش و حافظه الکترونیکی

با توجه به قوانین و مقررات مربوطه و با هدف بهره­مندی مودیان مالیاتی از مزایای بهره گیری از صندوق های مکانیزه فروش و همچنین سامانه­های نرم افزاری فروش، این گزینه جهت درج اطلاعات تکمیلی مربوط به این سامانه­هاتوسط مودیان محترم در نظر گرفته شده است.

8)سامانه ثبت الکترونیکی شکایات و اعتراضات

از طریق این سامانه، کلیه مودیان حقیقی و حقوقی که اطلاعات پرونده آنها در سامانه سنیم (سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی) موجود باشد و نسبت به یکی از اوراق مالیاتی موجود اعتراض داشته باشند، می توانند با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، اقدام به ثبت اعتراض خود نمایند.

9)سامانه استعلام بدهی

این سامانه در راستای ارائه خدمت به مودیان مالیاتی جهت آگاهی از میزان بدهی در منابع مختلف مالیاتی پیاده سازی شده است. جهت استفاده از این سامانه، مودی نیازمند به داشتن اطلاعات کاربری ثبت نام می­باشد.

نکته1:

جهت آگاهی از میزان بدهی مالیاتی لازم است قبل از هر چیز دارای یک پرونده الکترونیک (ثبت نام الکترونیک) باشید. با داشتن اطلاعات نام کاربری و کلمه عبور، می­توانید به پنجره واحد سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل ثبت شرکتها مراجعه و زدن کلید بدهی مالیاتی، وارد صفحه ورود اطلاعات کاربری شوید. پس از ورود به سامانه در صورت دارا بودن هرگونه بدهی مالیاتی لیست آن را مشاهده خواهید کرد. همچنین آدرس اداره کل مالیاتی مرتبط نیز جهت مراجعه شما نمایش داده خواهد شد.

10)پنجره واحد سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری

سازمان امور مالیاتی کشور در جهت تسهیل مودیان مالیاتی در خصوص امور مربوط به ثبت شرکتها و امور وابسته اقدام به ایجاد پنجره واحدی نموده است. این پنجره واحد شامل ابزار متعددی خواهد بود که به مرور تکمیل شده و امکانات
متعددی را در اختیار مودیان قرار خواهد داد.

11)سامانه صدور قبض مالیات و پرداخت الکترونیک

این سیستم جهت صدور شناسه قبص و شناسه پرداخت بصورت آنلاین و پرداخت مالیات آنلاین طراحی شده است.جهت استفاده از این سیستم، شما باید در سیستم ثبت نام کد اقتصادی اطلاعات خود را وارد کرده و سپس اطلاعات کاربری خود را کتبی و در قالب نامه دریافت کرده باشید. جهت ورود به سیستم پرداخت الکترونیک مالیات، شما نیاز به داشتن نام کاربری و کلمه عبور دارید.

درج کننده: تکسچی

دسته‌بندی: سامانه ها

کلمات کلیدی: سامانه های مالیاتی | معرفی سامانه های مالیاتی | معرفی سامانه های مودیان | آموزش سامانه های مالیاتی